Mediacje
Międzynarodowy Tydzień Mediacji 16-20 października 2023 r.
Szanowni Państwo,
W ramach popularyzacji mediacji i ogólnoświatowej akcji związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia oraz Tygodnia Mediacji w dniach 16-20 października 2023 r. w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim będą organizowane dyżury mediatorów, podczas których bezpłatnie można będzie dowiedzieć się czym są mediacje, a także na jakich zasadach można skierować sprawę do mediacji i zakończyć spór sądowy.
Mediatorzy będą dyżurować codziennie w godz.10.00-13.00 pod numerem telefonu: 666-686-762 lub 601-717-817, a także osobiście w budynku Sądu przy ul. Słowackiego w godz.10.00-13.00, sala nr 4. w dniach:
Poniedziałek | 10-13 | Dyżur stacjonarny w siedzibie Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim Izabela Podobas, Marek Samluk |
Wtorek |
10-13 | Dyżur telefoniczny: Marek Samluk 666 686 762 Izabela Podobas 601 717 817 |
Środa | 10-13 | Dyżur telefoniczny: Marek Samluk 666 686 762 Izabela Podobas 601 717 817 |
Czwartek | 10-13 | Dyżur stacjonarny w siedzibie Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim Marek Samluk Dyżur telefoniczny: Izabela Podobas 601 717 817 |
Piątek | 10-13 | Dyżur telefoniczny: Marek Samluk 666 686 762 Izabela Podobas 601 717 817 |
Informacje przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości znajdują się na stronie internetowej pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/miedzynarodowy-dzien-mediacji-2023
Międzynarodowy Tydzień Mediacji 17-21 października 2022 r.
Szanowni Państwo,
W ramach popularyzacji mediacji i ogólnoświatowej akcji związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia oraz Tygodnia Mediacji w dniach 17-21 października 2022 r. w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim będą organizowane dyżury mediatorów, podczas których bezpłatnie można będzie dowiedzieć się czym są mediacje, a także na jakich zasadach można skierować sprawę do mediacji i zakończyć spór sądowy.
Mediatorzy będą dyżurować codziennie w godz.10.00-13.00 pod numerem telefonu: 666-686-762 lub 601-717-817, a także osobiście w budynku Sądu przy ul. Słowackiego w poniedziałek, w środę i w piątek w sali nr 4.
Informacje przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości:
W związku z Tygodniem Mediacji zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z artykułem przedstawiającym zarys rozwoju mediacji w czasach I Rzeczpospolitej, napisanym przez stałego mediatora sądowego Marka Samluka MEDIACJE W I RZECZPOSPOLITEJ CZYLI SĄDY KOMPROMISARSKIE
Mediacja jest najpopularniejszą z alternatywnych metod rozwiązywania sporów i jest procedurą znajdującą zastosowanie w różnych jurysdykcjach. Do mediacji sąd może skierować wszystkie sprawy, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. Z powodzeniem może być stosowana w sporach rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych, czy karnych. Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony jest zgoda obu stron na takie rozwiązanie, albowiem podstawową zasadą mediacji jest dobrowolność.
W trakcie mediacji neutralni, bezstronni i fachowo przygotowani mediatorzy pomagają stronom zdefiniować kwestie sporne, określić ich własne interesy i wzajemne oczekiwania, wypracować możliwe rozwiązania i wspierając strony w negocjacjach, osiągnąć korzystne i obopólnie akceptowane porozumienie.
Mediacje, mogą być praktycznie zastosowane w każdym sporze. Przykładowo mogą to być konflikty dotyczące np.: współżycia małżonków i podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej rozstania czy pozostania w związku (np. ustalenie zasad wzajemnego powrotu do siebie lub warunków rozwodu lub separacji, podziału majątku dorobkowego), ich relacji z dziećmi (np. różnych wizji dotyczących sposobu wychowania) czy zasad opieki nad dziećmi (ustalenie lub zmiana planu opieki rodzicielskiej, miejsca stałego zamieszkania dzieci czy alimentów). Przedmiotem mediacji bardzo często są także spory, jakie pojawiają się przy dziale spadków, w sporach o zachowek, zapłatę, sprawach dotyczących relacji sąsiedzkich, sprawach pracowniczych czy w sporach dotyczących zawierania, sposobu wykonania lub rozwiązywania umów cywilnoprawnych.
Mediacje
DYŻURY MEDIATORÓW
Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim uprzejmie informuje, że z dniem 3 lutego 2020 roku została podjęta współpraca z Polskim Centrum Mediacji z siedzibą w Warszawie ul. Jagiellońska 58 lok. 122, w zakresie prowadzenia przez mediatorów sądowych spotkań informacyjnych poświęconych mediacji, popularyzacji mediacji i zapewnienia jej lepszej dostępności dla obywateli.
Dyżury mediatorów sądowych odbywają się w siedzibie Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Słowackiego 19 w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00 – 14.00 w sali nr 8.
Dyżur pełnią mediatorzy sądowi Polskiego Centrum Mediacji: Pani Izabela Podobas ( 601 717 817 ) i Pan Marek Samluk ( tel. 666 686 762) . Mediatorzy działają zgodnie ze standardami Polskiego Centrum Mediacji i Kodeksem Etyki Mediatora.
Masz prawo do mediacji
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu
Listy mediatorów prowadzone są w sądach okręgowych.
Mediatorów wpisuje i skreśla prezes sądu okręgowego.
Dane kontaktowe do tych osób oraz do ośrodków mediacyjnych zgłaszających własne listy mediatorów znajdują się na stronach internetowych właściwych miejscowo sądów okręgowych.
Lista mediatorów znajduje się na stronie internetowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie w zakładce "Dyżury, listy, wykazy":
http://warszawapraga.so.gov.pl/artykuly/125/mediacje
Informacje dotyczące mediacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: